Ośrodek narciarski Parnassos

Masterplan

Ośrodek narciarski Parnassos - Masterplan

Arachova, Grecja

Projekt ten został zrealizowany przez obecnego pracownika CCS, Victora Costa. Projekt został wykonany podczas zatrudnienia w firmie Ecosign Europa GmbH, w której Victor pełnił funkcję menadżera projektu. Jest to odniesienie do osobistego projektu członka naszego zespołu i nie powinno być odczytywane jako projekt zrealizowany przez firmę.

Pod koniec 2000 r. Parnassos był największym terenem narciarskim w Grecji, położonym zaledwie 2 godziny jazdy samochodem od Aten, ale borykał się z poważnymi problemami infrastrukturalnymi, tj. nieefektywne technicznie koleje linowe, które nie zapewniały wystarczającej przepustowości. Po pierwszym spotkaniu z właścicielami ośrodka ustalono, że budowa niewielkiej instalacji będzie wystarczająca. Natomiast wizyta w ośrodku i jego analiza, wykazała że kurort narciarski ma wielki potencjał do optymalizacji i przebudowy, w celu przekształcenia go w nowoczesny i wydajny ośrodek narciarski, który będzie w stanie zapewnić obsługę dużej liczbie gości i zaoferować im wspaniałe wrażenia.

Nasz obecny menadżer Victor Costa kierował opracowaniem master planu dla ośrodka w latach 2008-2010 i koordynował powstanie biznesplanu dla inwestycji, które miały być realizowane. Plan przewidywał zastąpienie niektórych starych kolei linowych przez nowoczesne i bardziej wydajne, a w niektórych przypadkach tylko zmodyfikowaniem stacji końcowych. Działania te miały na celu poprawę przepływu toku pasażerów, wprowadzenie tzw. równowagi infrastrukturalnej, skrócenie czasu oczekiwania narciarzy w kolejkach we wczesnych godzinach porannych na stokach. Ponadto opracowano połączenia pomiędzy instalacjami, które umożliwiły zdecydowany wzrost klientów, którzy nie są narciarzami. Pozwoliło im to na dotarcie na sam szczyt góry i podziwiania pięknych widoków (obszary te nie były wcześniej dostępne dla turystów pieszych), a także stworzono specjalne strefy dla początkujących narciarzy w słonecznej, ale bezpiecznej dla utrzymania pokrywy śniegu lokalizacji.

W ciągu niespełna 8 lat od ukończenia master planu, ośrodek narciarski Parnassos zrealizował już opracowane założenia prawie w całości i szczyci się najnowocześniejszą infrastrukturą narciarską w kraju, zarówno przyjazną dla narciarzy, jak i pieszych oraz ulepszoną siecią tras zjazdowych.

scroll top